Masáže Husova Brno Centrum - Boty na podpatku

Holky, dost bylo bolestem zad!

Mnozí z vás se možná podiví, proč nadpis oslovuje pouze ženy. Následující řádky si ale berou na paškál jednu rize dámskou zálibu: podpatky. Určitě dobře víme, co podpatek dělá s tělem, ale nemůžeme si pomoci. Zkusím nám tedy tímto článkem dodat trochu kuráže, trochu revolty nebo snad trochu sebeurčení. Chlapy za to nestojí! Máme jiné zbraně!

Čím větší podpatek, tím se noha opticky prodlouží a vypadá přitažlivěji, to nelze vyvrátit. Ovšem, čím vyšší podpatek, tím více nás nutí ke špatnému držení těla, ničí nám klenbu nohy a kloub palce. Tato nevhodná obuv silně brzdí krevní oběh v nohách, vystavuje svaly holeně a chodidla velkému napětí a únavě (vysoký podpatek zmenšuje povrch podrážky o 30–40 %, čímž omezuje pohyb v kloubech chodidla). Ženy, které nosí tyto boty jsou ohnuté v kolenou, pánev je posunutá dozadu a korpus těla je nakloněn dopředu. V důsledku toho se přední skupina svalů těla roztahuje a zadní stahuje.

Při pohledu na obrázek je nám jasné o čem mluvím.

Masáže Husova - bolesti zad způsobené podpatky

Paní “A”, bez podpatku a se správným vzpřímeným postojem, si užívá bezbolestného pocitu při chůzi – krční, bederní a hrudní páteř si nikterak nenamáhá.

Paní “B”, v podpatcích, se snaží udržet bederní páteř ve stejném zakřivení, ale trochu padá na nosík.

Paní “C” to vyřešila po svém – již dopředu nepřepadává, bříško povolila a bedra prohnula, záda jsou tak kulatá a ztuhlá.

Další módní záležitostí jsou boty se špičatou špičkou, která postupně deformuje kloub palce – nepochybně jste se s tímto problémem již setkaly (ať už přímo na sobě či znáte někoho ve svém okolí) a věřte, že se nejedná mnohdy o vrozenou vadu, nýbrž špatně zvolenými botami.

Ve zkratce, nesprávná obuv má neblahý vliv na:

 • kloub palce a šlachy chodidla
 • chrupavky chodidla a klenbu nohy
 • kotník a achilovku
 • lýtka a kolena
 • bedra, hrudník a krk

Všechny tyto části jsou ovšem pro náš život dost důležité, nemyslíte? Zdravá noha je základ zdravých zad. Pokud vás bolí záda a zároveň ve velké míře nosíte boty na podpatku (a ještě k tomu do špičky), zkuste je na chvíli vyměnit za neškodlivé pohodlné boty.

Jak dobré boty poznám?

 • mají moji velikost
 • nemají podpatek
 • nejsou do špičky
 • nejsou příliš měkké
 • nejsou příliš těsné
 • jsou dobře ohebné
 • jsou z přírodního a prodyšného materiálu
 • nemají podporu klenby

Co se stane, když si takové boty obuji?

Může to znít zvláštně, ale budou nás pravděpodobně bolet nohy. Jak je to možné? Příčin může být několik: nohy jsou deformované, ploché, slabé nebo mají jiný problém, který je třeba řešit. Důležité je vydržet a nevzdávat se! Pečujte o vaše chodidla, jemně je masírujte, postupně je trénujte a výsledek se dostaví!

Jako prevence mimo jiné působí i chůze na boso (jak jsme se zmiňovali v předchozím článku).

V současné době se naštěstí móda pohodlných a nízkých bot dostává čím dál více do popředí. Buďme za to rády a oddávejme se tomuto trendu s chutí, zvlášť, když to přispěje našim chodidlům a tak i celému tělu, protože jak víme, všechno souvisí se vším.

Trápí Vás občas bolesti zad? Nebo po dlouhé chůzi v nepohodlných botách necítíte nohy? Právě pro Vás jsme tu my a naše masáže s individuálním přístupem. Přizpůsobíme je vždy Vašim požadavkům a náladě. Nejeden z Vás se k nám vrací s úsměvem na tváři.  

Pozor, nyní se u nás objednávejte jednoduše on-line přes rezervační systém, kde si také můžete vybrat svého maséra/ku:

0

Your Cart