Novinka – Ájurvédská celotělová lymfatická masáž s medem a teplým olejem

K ČEMU SLOUŽÍ

Jedná se o velmi efektivní masáž, která vyživuje pokožku. Pomáhá z těla odstranit nečistoty a přebytečnou vodu stimulací lymfatického oběhu a drenáží. Po krátké diagnostice typu vašich dóš se masáž zaměří na jejich rovnováhu.

JAK SE PROVÁDÍ

Podle vaší telěsné konstituce se nejprve aplikuje olej po celém těle a obličeji.  Poté se stimuluje lymfatický oběh a provádí drenáž masírováním svalů a tlakem na určité body v těle. Tento proces pomáhá odstranit nahromaděné lymfatické toxiny. Minimální doba této masáže je 60 minut, ale lze se objednat i na 90 či 120 minut.

KOLIKRÁT PŘIJÍT

Při pravidelné každotýdenní masáži mizí otoky. Dochází rovněž k vyhlazování vrásek a úbytku celulitidy. Uvolňují se svalové bloky, můžou mizet pupínky a vyrážky. Svaly jsou viditelnější a uvolněnější. Rádi vám poradíme a navrhneme nejvhodnější postup. V případě opakovaných návštěv je možné zakoupit permanentku, se kterou můžete výrazně ušetřit.

KE KOMU SE OBJEDNAT

Na tuto masáž se můžete objednat k Tharidu Jayasunderovi, případně k Michalu Hořenovskému. Můžete ji i věnovat jako dárek.

 

Objednat se on-line

Jak nastartovat mozek a s ním i celý den

Jim Kwik se celý život zabývá učením (mimo jiné mnoha slavných lidí), jak přesvědčit náš mozek, aby dosáhl svého plného potenciálu. Hodně lidí se ho ptalo na jeho ranní rutinu. A protože nás to zaujalo, přeložili jsme pro vás jeho rady. Jak tedy dosáhnout během dne větší produktivity, ale i klidu mysli?

Jim říká: „Ráno je nejdůležitější část dne. Ranní rutina mi pomáhá nasměrovat pozitivním směrem můj celý den. I když neprovádím vždy všechno, snažím se vycházet z následujících bodů.“

Moje ideální ranní rutina

1. Zkoušim si vzpomenout, co se mi v noci zdálo.
Sny mají moc změnit váš život. Některé s největších historických objevů se uskutečnily ve snech. Když sníte, vaše podvědomí dále pracuje na vašich problémech ze dne, jenomže většina lidí na to zapomene. Proto je dobré nachystat si tužku a papír a ráno si znažit vzpomenout si a sen si zapsat.

2. Ustelu si postel.
Je to dobrý zvyk. Pořádně si ustlat nás učí, jak dělat všechny věci pořádně. Večer před spaním se vrátíme k něčemu, co jsme udělali dobře.

3. Napiju se vody.
Voda je důležitá, protože přes noc se tělo většiny z nás dehydruje.

4. Soustředím se na svůj dech.
Dýchací techniky pomáhají okysličit tělo a mozek. Například krabicové dýchání, alfa dýchání nebo Wim Hofova metoda.

5. Medituju. 
Medituju 15 – 20 minut, protože začít den s čistou hlavou je důležité.

6. Hýbu se.
Jednu až dvě minuty se hýbu, abych se dostal do těla. Cvičím i odpoledne, ale ranní pohyb pomáhá nastartovat srdce.

7. Dám si studenou sprchu.
Studená voda mi pomáhá zresetovat nervový systém.

8. Udělám si čaj.
Můj oblíbený čaj pro mozek je skládá například z gotu koly, ginkga, korálovce ježatého a MCT oleje. Tento nápoj stimuluje můj mozek a pomáhá mi soustředit se během dne.

9. Píšu si deník.
Mnoho géniů, jako Leonardo Da Vinci, Albert Einstein nebo Thomas Edison si psalo deník. Ovšem psali si deník, protože byli géniové, nebo se díky psaní deníků a kontemplací nad ním stali génii?

10. Zamyslím se nad tím, co chci během dne udělat, jak se chci cítit a jakým člověkem chci být.
Snažím se stanovit si 3 osobní a 3 profesní cíle pro nadcházející den. Nechci být obětí svých citů, ale chci si je uvědomovat a mít nad nimi kontrolu. Čím chci během dne být – dobrý partnerem, přítelem, učitelem?

11. Čtu knihy.
20 až 30 minut si čtu. Pokud čtete 30 minut denně, můžete přečíst jednu knihu týdně.

12. Připravím si svůj nápoj pro mozek.
Skládá se například z vody, zelonolisté zeleniny, borůvek, avokáda atd.

13. Trénuju mozek.
Provádím svá speciální cvičení pro mozek, která jej ráno pomáhají nastartovat.

14. Začínám den těmi nejnáročnějšími a nejdůležitějšími úkoly.
Priority se řídí snadněji než čas. Ráno má nervový systém nejvíc energie, proto dělám nejdůležitější věci ze seznamu. Obvykle jsou to ty, které se mi nejméně chtějí dělat.

15. Proč je důležitá první hodina dne?
První hodina dne je obvykle tou, kterou můžete mít nejsnadněji pod kontrolou. Musíte mít rádi sami sebe. To není sobecké. Nemůžete mít rádi ostatní, pokud nemáte rádi sami sebe.

Zdroj: https://jimkwik.com/kwik-brain-016/

Ochlazující masáž na horké letní dny

Pokud už vás unavuje věčné vedro, nezoufejte! Osvěžit se můžete nejen zmrzlinou, chladným nápojem či zeleným čajem, ale nově u nás na Masážích Husova i Ochlazující masáží. 🙂

Co je to Ochlazující masáž?

Tato masáž je vhodná zejména v horkých letních dnech. Jde o velmi relaxační a jemnou masáž. Používáme při ní speciální olej obsahující mátu a další byliny s ochlazujícími účinky. Samotná masáž je kombinací běžných masážních technik s přihlédnutím ke stavu a přání klienta. Optimální délka jedné masáže je 60 minut.

Ochlazující masáž - Masáže Husova

K čemu je tato masáž vhodná

Masíruje se celé tělo a masáž je vhodná k celkovému ochlazení organismu, k uvolnění a protažení svalů, k relaxaci a k uvolnění zatuhlých míst na těle.

Účinky Ochlazující masáže

Speciální ochlazující olej obsazuje složky, které pomáhají odstranit přebytečnou horkost z těla. Masáž navodí pocit uvolnění a osvěžení, které může trvat několik hodin. Olej rovněž vyživuje pokožku a pomáhá ji chránit před nepříznivými účinky slunečního záření.

Objednat se on-line

 

Zdravý talíř – cesta ke zdraví

O co se jedná

Zdravý talíř je návod, jak zdravě jist a žít. Vychází z doporučení vědců Harvardu a Výboru pro odpovědné lékařství. Představuje cestu, jak si udržet zdravé tělo a ideální hmostnost. Je základem zdravotní prevence a podpory účinné léčby.

Výhody zdravého talíře

Pokud budete dodržovat uvedená doporučení, budete jíst zdravě, a to i bez počítání kalorií, drastických diet či hladovění. Konzumace kvalitních potravin a jídel z nich připravovaných v poměru, jaký je uveden ve zdravém talíři, tvoří pevný základ zdravé výživy. Přirozené potraviny neobsahují žádná umělá aditiva ani konzervanty. Dodávají tělu všechny důležité živiny.

Složení zdravého talíře

V následujících odstavcích si představíme všechny složky zdravého talíře. Dohromady představují harmonický celek, který se skládá nejen z potravin, ale i ze zásad zdravého životního stylu:

Zdravý talíř - Masáže Husova

Vytiskněte a dejte si ho na ledničku, ať je pořád na očích.

Zelenina
Zelenina by měla tvořit nejméně čtvrtinu příjmu potravin. Čím více rozmanité zeleniny upravené na různé způsoby sníte, tím lépe. Hranolky se
k zelenině nepočítají a brambory patří svým složením spíše k polysacharidům.

Ovoce
Ovoce tvoří druhou čtvrtinu talíře. Nejzdravější a nejvýživnější je jíst sezónní ovoce různých druhů a barev. Příjem ovoce je možné nahradit konzumací zeleniny.

Oleje a tuky
Oleje a tuky jsou nejhodnotnější v superzdravých potravinách jako ořechy, avokádo či ryby. Vhodné je i kvalitní máslo a za studena lisované rostlinné oleje. Nejezte margaríny a omezte i další průmyslově upravené tuky a oleje.

Tekutiny
Tekutiny jsou nejlepší v podobě čisté vody a neslazených čajů. Slazené nápoje a čaje raději zcela vynechte.

Polysacharidy
Polysacharidy jsou nejlepší v přirozené podobě. Například jáhly, ovesné vločky, žitné kváskové chleby či divoká rýže. Důležité je omezovat pojídání výrobků z nehodnotné bílé mouky.

Bílkoviny
Bílkoviny získáte nejlépe z ryb, luštěnin, ořechů, semínek, zakysaných mléčných výrobků, vajec či masa. Většině z nás prospívá vyšší podíl rostlinných zdrojů bílkovin. Vybírejte dle své chuti i stravovací filozofie.

Životní styl
Doporučuje se upřednostňovat přirozené potraviny před polotovary, lokální a bio potraviny před nekvalitní velkoprodukcí a dovozem. Kromě zdravé stravy si dopřávejte také venkovní pohyb, dostatek spánku, přátel a dobré nálady!

Napište nám o vašich zkušenostech se zdravým talířem! :-)

Thajská masáž nově v nabídce

Protože se u nás v Masážích Husova neustále snažíme přicházet s něčím novým, a také se snažíme neustále na sobě pracovat, s radostí oznamujeme, že jsem nově zařadili do nabídky masáží Thajskou masáž.

Co je to Thajská masáž?

Jedná se o komplexní práci s tělem, při které se využívají prvky akupresury a jógy. Proto bývá někdy nazývána „jógovou masáží“. Masáž je velmi intenzivní, přesto není vyčerpávající pro maséra ani pro masírovaného. Naopak, spíše se dá říci, že se jedná o formu meditace. Pozorné soustředění a spíše tušená než viditelná síla, to je Nuad Borán (thajsky „starobylá masáž“).

Thajská masáž - Masáže Husova

Jak se masáž provádí

Masáž začíná krátkou meditativní modlitbou. Ta je podmínkou k soustředění mysli na masáž a k udržení bdělého meditačního stavu během práce. Modlitba je prosbou o osvobození pacienta od všech bolestí a nemocí. Prvními doteky přejímá pacient masérovo vyladění, proto je zklidnění mysli a koncentrace důležitá. Samotná masáž začíná v uvolněné poloze na zádech a prací na přední části těla. Rytmickým houpavým pohybem masér zpracovává chodidla a pokračuje uvolňující prací na energetických liniích. Tlakové body lze považovat za okna otevírající se do těla. Jimi se uskutečňuje výměna energií mezi lidským tělem a jeho okolím, nastolující rovnováhu člověka a vesmíru. Poruchy v proudění energie můžou vést k onemocnění. Práce na energetických drahách spolu s masáží tlakových bodů odstraňuje blokády a obnovuje návrat zdraví a pocitu pohody. Při masáži se používá celé tělo, ale doteky chodidel či loktů jsou vždy cílené a není používáno násilné manipulace.

K čemu slouží Thajská masáž

Thajská masáž uvolňuje bolestivé svaly a ztuhlé klouby, zvyšuje pružnost těla a celkovou kondici. Má také příznivy efekt na bolesti zad a hlavy, pomáhá při vyčerpání, stresu a psychosomatických obtížích. Thajská masáž není vhodná pro čerstvé poúrazové stavy, pacienty s osteoporózou a křečovými žilami. Opatrnost a určitá omezení sestavy jsou nutná u oběhových onemocnění a v těhotenství.

Kdo u nás tuto masáž provádí

Na Thajskou masáž se můžete objednat u Jiřího Kříže. Jedná se o luxusní masáž a cena za hodinovou masáž činí 950 Kč.

Jiří Kříž - Masáže Husova

Objednat se on-line

Gotu kola – potrava po mozek z bažiny

Gotu kola? Neznám! Že posiluje koncentraci a paměť? Má příznivý účinek na stavy úzkosti? No a co to je?

Potrava pro mozek

Gotu kola (jinak také Centella asiatica nebo Pupečník asijský) je vytrvalá popínavá rostlina, která dosahuje výšky až dvou metrů. Má velké, zajímavě tvarované listy – někomu můžou připomínat mozek, případně srdce. Zelinkavé květy se časem zbarvují do červena či fialova. Plod má tvrdou hnědou slupku. Tato rostlina je součástí tradiční asijské medicíny, ovšem postupně se začala pěstovat i na jiných kontinentech, například v Austrálii nebo na jihu Afriky. Dobře se jí daří ve vlhkých a bažinatých oblastech.

Součást Ájurvédy

Ájurvéda neboli věda o životě je tradiční indická medicína. Gotu kola je její velmi důležitou součástí. Ájurvéda se zaměřuje na léčení, prevenci nemocí a dlouhověkost. Je uznávaná jako právoplatný léčebný systém Světovou zdravotnickou organizací. To nepřímo potvrzuje i účinky a důležitost ájurvédských bylin. Lístky Gotu koly se tradičně používaly i ve Vietnamu a na Srí Lance jako prostředek na podporu dlouhověkosti. V Číně a Indii se zase na léčbu malomocenství a lepry.

Pěstování Gotu koly

K pěstování této rostliny není potřeba mnoho zkušeností. Semena se dají zasadit kdykoliv na místě s dostatkem slunečního světla. Půdu v květináči, kterou je dobré smíchat s pískem, je nutné navlhčovat. Gotu kola je koneckonců bažinatá rostlina a má ráda také teplo. V zimě by proto neměla teplota klesnout pod 10 stupňů Celsia.

A na co je vlastně dobrá?

Gotu kola má údajně mnoho zdraví prospívajících účinků. V Asii je známá jako “potrava pro mozek”, protože má příznivý vliv na jeho funkce a pochody. Zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť, pomáhá delší dobu udržet pozornost a posiluje centrální nervovou soustavu. Gotu kola je tedy vhodná pro studenty či manažery, ale také pomáhá lidem, kteří mají po infarktu nebo mrtvici a učí se znovu číst a psát. Rostlina rovněž pomáhá při úzkostech, depresích a stresu. Zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Brání vzniku křečových žil, zmírňuje otoky a krevní sraženiny.

Vnější využití Gotu koly

Gotu kola je ovšem vhodná i pro vnější použití. Přikládání listů pomáhá na různá onemocnění kůže, popáleniny, vředy, hluboké rány a otoky. Rány se hojí rychleji a bolesti bývají snesitelnější. Rostlina pomáhá rovněž při aftech a zánětech žil. A pokud má někdo problémy s celulitidou, i tady může Gotu kola pomoci.

Co listy obsahují?

Listy Gotu koly obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Hlavní účinnou složkou jsou triterpenické saponiny, které pomáhají při úzkostech, zlepšují krevní oběh a  podporuje tvorbu kolagenu, což je dobré na kosti. Další důležité látky jsou glykosidy, vitamín B a C, minerály, fytosteroly, nasycené mastné kyseliny a alkaloidy.

Jak se používá?

  • Čaj: 2 čajové lžičky na konvičku asi 200 ml zalijeme vroucí vodou a necháme 10–12 minut louhovat. Podáváme 2x až 4x denně. Nálev můžeme dochutit medem nebo citronem.
  • Tinktura: 1–3x denně 5 ml, záleží na hmotnosti.
  • Prášek: 1–2 g prášku rozpustit ve vodě 1x denně.
  • Pasta v prášku: Zevně nanášet například na ekzémy.

A co vedlejší účinky?

Gotu kola byla důkladně laboratorně prozkoumána. Její užívání bylo potvrzeno jako zdravotně nezávadné. Při překročení doporučené denní dávky může dojít k bolestem hlavy. Při zevním použití může nastat alergická reakce v podobě zarudnutí nebo svědění. Při těchto příznacích je nutné s aplikací přestat. Těhotné a kojící ženy by se měly před užíváním poradit se svým lékařem. To platí i pro seniory nad 65 let.

A co na to věda?

Existuje několik studií zaměřujících se na účinky Gotu koly:

ZÁVĚR

Gotu kola je prostě super a určitě doporučujeme ji vyzkoušet. Samozřejmě s mírou. 🙂
Po předchozím úspěchu budeme dělat objednávku pro zákazníky – 180 Kč/ 100 g balíček Gotu koly v prášku. Napište nám na náš email, pokud chcete vyzkoušet. Můžete také zakoupit u nás v masážním salonu, třeba po MASÁŽI.

Dejte nám vědět o vašich zkušenostech s Gotu kolou! 🙂

 

 

Jak překonat lenost – 12 tipů

Nevím, jak vy, ale já jsem lenoch. Dlouho jsem tomu vzdoroval, říkal si věci jako „mám hodně práce“, „nedá se to stíhat“ nebo „můžu být rád…“…teď nevím úplně za co. Ale nakonec jsem si to musel přiznat. Zároveň jsem si ale řekl, že je to asi jedno a začal hledat, jak na to alespoň trochu vyzrát. Našel jsem těchto 12 bodů. Nic světoborného, jen normální věci, které už tolikrát někdo říkal a já na ně zapomínám. Odmyslete si, že zní hodně americky, prosím, a dejte vědět, co vy na to. Krásný den!

1) Rozdělte velký úkol na menší

Často se vyhýbáme úkolům, protože je považujeme za příliš velké, příliš ohromující, příliš únavné nebo časově náročné.
Rozdělení úkolu na několik menších může tento problém vyřešit. Žádný z nich se potom nebude zdát tak obtížný, ani zastrašující. Namísto toho, abychom měli jeden velký úkol, budeme mít řadu malých úkolů, které nevyžadují příliš velké úsilí.
Tento přístup lze aplikovat nejen na úkoly, ale i na cíle a vše ostatní, co máme nebo musíme udělat. Rozmělníme tak většinu lenosti a vnitřního odporu, který často prožíváme.

2) Odpočinek, spánek a cvičení

V některých případech je lenost důsledkem únavy a nedostatku energie. Pokud je tomu tak i ve vašem případě, měli byste dostatečně odpočívat a spát, a také dopřát tělu dostatek cvičení a čerstvého vzduchu.

3) Motivace

V některých případech je důvodem lenosti nedostatek motivace. Svou motivaci můžete posílit prostřednictvím afirmací, vizualizace a přemýšlení o významu plnění svého úkolu či práce, nebo dosažení svého cíle.

4) Utvořte si představu o tom, čím a kým chcete být

Časté přemyšlení o tom, jakým člověkem chceme být, o cílech, které chceme dosáhnout, a o životě, který chceme žít, nás může motivovat k činům.

5) Přemýšlejte o výhodách

Přemýšlejte o výhodách, které vám přinese překonání lenosti a podniknutí činů, namísto přemýšlení o obtížích nebo překážkách. Zaměření se na potíže při plnění úkolu vede k odrazování, vyhýbání se akcí a k lenosti. Je důležité, abyste zaměřili svou mysl a pozornost na výhody, nikoliv na potíže.

6) Přemýšlejte o důsledcích

Přemýšlejte o tom, co se stane, pokud podlehnete lenosti a nesplníte úkol nebo práci. Přemýšlení o důsledcích nečinnosti vás může rovněž podnítit k činům.

7) Dělejte věci postupně

Zaměřte se na to, byste dělali v jednu chvíli pouze jednu věc. Pokud máte pocit, že máte hodně práce, budete se tím pravděpodobně cítit ochromeni a namísto překonání lenosti překoná ona vás. 🙂

8) Vizualizace

Představivost má velký vliv na vaši mysl, návyky a jednání. Představte si, že úkol provádíte snadno, energicky a nadšeně. Udělejte tak předtím, než s úkolem nebo cílem začnete, a také když se cítíte líní nebo když vám vaše mysl našeptává, abyste opustili to, co děláte.

9) Opakujte afirmace

Říkejte si:
„Můžu svůj cíl splnit.“
„Mám energii a motivaci jednat a udělat to, co chci nebo musím udělat.“
„Vykonávání činů mě posiluje.“
„Vykonáváním činů se věci hýbou vpřed.“

10) Úkoly považujte za cvičení

Myslete na každý úkol jako na cvičení, které vás činí silnějšími, rozhodnějšími a asertivnějšími.

11) Prokrastinace

Vyhněte se prokrastinaci, což je druh lenosti. Pokud je něco, co musíte udělat, tak proč to neudělat hned? Stejně vás to bude pořád vrtat v hlavě.

12) Učte se od úspěšných lidí

Sledujte, jak úspěšní lidé dokážou s leností zamávat. Učte se od nich, mluvte s nimi a přátelte se s nimi.

ZÁVĚR

Lenost překonáte sérií každodenních akcí a aktivit. Rozhodněte se jednat, namísto toho, abyste zůstali pasivní. Pokaždé, když překonáte svou lenost, posílí vás to. Pokaždé, když se rozhodnete jednat, zvyšujete svou šanci na vítězství, splnění cílů a zlepšení života.

Zdroj: https://www.successconsciousness.com/overcoming-laziness.htm

Dejte nám vědět, jestli rady zafungovaly a překonali jste lenost! 🙂

 

12 tipů k lepšímu spánku

Koupil jsem si před Vánoci knihu o spánku Proč spíme. Autor neurolog v ní popisuje souvislosti s pamětí, koncentrací, imunitním systémem a spánkem. A taky různými chorobami jako rakovina, deprese, alzheimer atd. a (ne)kvalitou a množstvím spánku.

Není to kniha o jeho názorech, ale spíš o dokázaných souvislostech mezi příčinami a následky. Např. čím dříve děti vstávají do školy, tím mají horší výsledky. Čím méně spíte, tím jste méně výkonní a méně si to uvědomujete. Jsou zde i zdroje ke klinickým studiím. Na Amazonu má hodnocení 4,7 z 5.

Tušil jsem, že kvalitní spánek je fajn, ale že je to až takový průser nespat dobře mě nenapadlo. Např. noční služby jsou brány jako potenciálně karcinogenní – to mi připomnělo moji mámu, která pracovala 20 let na dětském oddělení v Bílovci a před 5 lety se léčila s rakovinou prsu.

Pak jste zde i vy, naši klienti, kteří přicházíte s různými obtížemi a často tyto potíže doprovází nedostatečný spánek.

Vybral jsem proto pro vás 12 jeho doporučení, jak spánek zlepšit. Zkuste je, stojí za to! Dobrou noc. :-)

1. Spát pravidelně ve stejnou dobu
Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Víkendové dospávání nikdy plně nenahradí nedostatek spánku nahromaděný během týdne, jen vám ztíží pondělní vstávání. Nenastavujte si tedy budík, ale „usínák“. Často si nastavujeme budík na dobu, kdy je potřeba vstávat, ale nikdy si ho nenastavíme na čas, kdy jdeme spát.

2. Necvičit 2 hodiny před spaním
Snažte se dopřát si každý den minimálně třicet minut pohybu, ale ne později než dvě hodiny před spaním.

3. Bez kofeinu a nikotinu po 15. hodině

Tělo metabolizuje 50 % kávy během 4 až 8 hod. Dáte-li si presíčko kolem 16. hodiny, znesnadní noční usínání. Nikotin funguje také jako stimulant, proto kuřáci pod jeho vlivem spí lehce. Kuřáci se navíc budí časně zrána kvůli abstinenčnímu příznaku závislosti na nikotinu.

4. Bez alkoholu před spaním
Pivko před spaním vás sice může uvolnit, ale udržuje vás v lehčích fázích spánku. Vedle toho se člověk po nadměrné konzumaci budí uprostřed noci, když účinek alkoholu vyprchá.

5. Bez velkých porcí jídel a nápojů před spaním
Lehčí svačina není na škodu, ale vydatné jídlo může tělo zaměstnat trávením narušujícím spánek a příliš tekutin vás může nutit vstávat kvůli močení.

6. Bez léků narušujících spánek
Určité běžně předepisované léky na srdeční obtíže, krevní tlak nebo astma, a také běžně dostupné bylinné přípravky proti kašli, nachlazení a alergiím mohou narušovat přirozený spánek. Máte-li problém se spaním, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem a zeptejte se, jestli vaše léky nepřispívají k nespavosti.

7. Bez šlofíka po 15. hodině
Šlofíky vám mohou pomoci vykompenzovat ztracený spánek, ale pozdě odpoledne vám spíše způsobí problémy s večerním usínáním.

8. Odpočívejte před spaním
Neplánujte si příliš mnoho aktivit na celý den, abyste večer nenechávali něco rozdělaného. Součástí vašeho rituálu před spaním by měla být uklidňující činnost, například čtení nebo poslech hudby.

9. Koupel před spaním
Pokles tělesné teploty potom, co vylezete z vany, vám dodá pocit ospalosti. Díky koupeli se pravděpodobně budete cítit uvolnění a ukolébaní, tudíž i připravení spát.

10. Bez elektronických hračiček v ložnici
Nenechávejte v ložnici nic, co by vás mohlo rušit při spaní. To zahrnuje zvuky, jasné světlo, nepohodlnou postel nebo vysokou pokojovou teplotu. Je-li teplota v místnosti nižší, bude se vám spát lépe. Televize, mobilní telefon nebo počítač v ložnici mohou působit rušivě a připravovat vás o potřebný spánek. K vydatnému spánku pochopitelně přispívá i pohodlná matrace a polštář. Jedinci trpící insomnií často sledují hodiny. Odvraťte ciferník hodin ke zdi, abyste se nemuseli trápit časem, když se snažíte usnout.

11. Na sluníčko během dne
Denní světlo zásadním způsobem reguluje pravidelné vzory spánku. Pokuste se každý den vyjít ven a vystavte se nejméně na třicet minut slunečnímu světlu. Pokud je to možné, vstávejte při východu slunce nebo ráno mějte rozsvícená jasná světla. Na problémy s usínáním odborníci na spánek doporučují vystavit se ráno hodinu slunečnímu světlu a před spaním zhasnout světla.

12. Neležte bdělí v posteli
Pokud v posteli strávíte více než dvacet minut a pořád se vám nechce spát nebo začínáte cítit úzkost či obavy, vstaňte a věnujte se nějaké uklidňující činnosti, dokud nezačnete být ospalí. Úzkost z toho, že nemůžete usnout, vám usínání ještě ztíží.

Dejte nám vědět, jestli rady zafungovaly a spí se Vám lépe! :-)

0

Your Cart