Bolesti hlavy a migrény patří mezi nejčastější zdravotní obtíže, které dokážou pořádně znepříjemnit den. V mnoha případech jsou však odstranitelné pomocí speciální ájurvédské masáže, kterou nově nabízíme v našem studiu, kde se můžete svěřit do péče cejlonského ájurvédského maséra.

Bolest hlavy, nebo migréna?

Tento článek je pouze úvodem do problematik. Proto v úvodu stručně popíšeme rozdíl mezi bolestí hlavy a migrénou. Pokud je vám toto jasné, klidně skočte na další odstavce. 😊

Většina druhů bolesti hlavy začíná v nervech a cévách nebo ve svalech na hlavě a krku.  Svaly nebo krevní cévy někdy zvětšují, napínají nebo procházejí jinými změnami, které stimulují okolní nervy nebo na ně vyvíjejí tlak. Tyto nervy vysílají do mozku zprávy o bolesti, a to způsobuje bolest hlavy. Bolest se může pohybovat od mírné po těžkou a obvykle se vyskytují na obou stranách hlavy. Mohou se ale vyskytovat pouze na jedné straně hlavy, nebo v oblasti očí či pod ušima.

Oproti tomu migréna je záchvatovitou bolestí hlavy. Obvykle je doprovázená nevolností, zvracením a psychickými příznaky. V klasické formě postihuje polovinu hlavy, ale existují různé formy migrén s přechodnými obrnami, závratěmi, poruchami zraku, vázané na menstruaci atd. Příčina migrény není dle odborných zdrojů (viz např. Velký lékařský slovník) jednoznačně objasněna, uvažuje se zejména o změněné reaktivitě mozkových cév a změně v metabolismu některých neurotransmiterů.

Příznaky migrény můžete sledovat až dva dny před samotnou bolestí hlavy. Příznaky během této fáze mohou zahrnovat:

  • změna chuti k jídlu
  • deprese
  • únava
  • časté zívání
  • ztuhlost krku

Diagnózu typu bolesti vám může dát pouze lékař. Pokud ale nechcete spoléhat pouze na léčbu pomocí prášků na bolest, zkuste naši ájurvédskou masáž, která dokáže uvolnit zablokované svaly či nervy, napomůže lepšímu proudění krve a může vám tak výrazně pomoci.

Jak může s bolestí hlavy či migrénou pomoci ájurvédská masáž?

Diagnostika vašeho dóša typu

Pro léčbu výše zmiňovaných zdravotních obtíží ájurvédský terapeut nejprve určí tzv. typ těla (dóša), kterými v ájurvédě jsou typy:

  • váta
  • pitta
  • kapha

Tyto tři dóši jsou zastoupeny v každém těle a v ideálním případě by měl by být v rovnováze. Nicméně většinou jeden typ převládá, a to způsobuje specifické typy obtíží. Jedním z cílů ájurvédské masáže je dostat dóši do rovnováhy.

Olejová masáž

V případě bolestí hlavy a migrén si naordinujte masáž nahřátým olejem v našem studiu každé dva týdny. Vhodný výběr tradičních ájurvédských masážních olejů určených k vyvážení dosh, ​​jako příklad olej Mahanarayana, pomáhá společně s technikou masáže, kterou terapeut zvolí na základě diagnostiky, stimulovat krevní oběh, uvolnit nervový systém nebo „ochladit“ „přehřátou“ hlavu.

Speciální masáž Shirodhara

Jméno pochází ze sanskrtských slov shiro (hlava) a dhara (proudění). Shirodhara je velmi účinnou formou ajurvédské terapie. Zahrnuje pomalé vtírání oleje do pokožky čela. Používá k léčbě různých stavů včetně očních chorob, rýmy, alergické rýmy, neurologických poruch, ztráty paměti, nespavosti, sluchu poškození, tinitu, závratím a různým typům typů kožních onemocnění.

Tharidu Jayasundera - Masáže Husova

Tip na rychlou pomoc proti bolesti hlavy či migréně v pohodlí domova

Vytvořte pastu z prášku santalového dřeva a růžového éterického oleje a jemně ji vmasírujte do oblasti spánků po dobu 15 minut a nechte dalších 15 minut působit.

Tímto článkem to nekončí…

Bolest hlavy a migréna jsou široké téma. tento článek je pouze úvodem do problematiky. Proto se k tématu brzy vrátíme, a podíváme se na specifické projevy bolestí hlavy a migrén.

Vezměte prosím na vědomí, že pokud se rozhodnete zkusit ájurvédskou masáž, svěřte se vždy pouze do rukou kvalifikovaného a zkušeného ájurvédského maséra.

Na ájurvédskou masáž se u nás můžete objednat k Tharidu Jayasunderovi nebo Michalu Hořenovskému.

Objednat se on-line

 

Autor článku: Tharidu Jayasundera

0

Your Cart