Gotu kola? Neznám! Že posiluje koncentraci a paměť? Má příznivý účinek na stavy úzkosti? No a co to je?

Potrava pro mozek

Gotu kola (jinak také Centella asiatica nebo Pupečník asijský) je vytrvalá popínavá rostlina, která dosahuje výšky až dvou metrů. Má velké, zajímavě tvarované listy – někomu můžou připomínat mozek, případně srdce. Zelinkavé květy se časem zbarvují do červena či fialova. Plod má tvrdou hnědou slupku. Tato rostlina je součástí tradiční asijské medicíny, ovšem postupně se začala pěstovat i na jiných kontinentech, například v Austrálii nebo na jihu Afriky. Dobře se jí daří ve vlhkých a bažinatých oblastech.

Součást Ájurvédy

Ájurvéda neboli věda o životě je tradiční indická medicína. Gotu kola je její velmi důležitou součástí. Ájurvéda se zaměřuje na léčení, prevenci nemocí a dlouhověkost. Je uznávaná jako právoplatný léčebný systém Světovou zdravotnickou organizací. To nepřímo potvrzuje i účinky a důležitost ájurvédských bylin. Lístky Gotu koly se tradičně používaly i ve Vietnamu a na Srí Lance jako prostředek na podporu dlouhověkosti. V Číně a Indii se zase na léčbu malomocenství a lepry.

Pěstování Gotu koly

K pěstování této rostliny není potřeba mnoho zkušeností. Semena se dají zasadit kdykoliv na místě s dostatkem slunečního světla. Půdu v květináči, kterou je dobré smíchat s pískem, je nutné navlhčovat. Gotu kola je koneckonců bažinatá rostlina a má ráda také teplo. V zimě by proto neměla teplota klesnout pod 10 stupňů Celsia.

A na co je vlastně dobrá?

Gotu kola má údajně mnoho zdraví prospívajících účinků. V Asii je známá jako “potrava pro mozek”, protože má příznivý vliv na jeho funkce a pochody. Zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť, pomáhá delší dobu udržet pozornost a posiluje centrální nervovou soustavu. Gotu kola je tedy vhodná pro studenty či manažery, ale také pomáhá lidem, kteří mají po infarktu nebo mrtvici a učí se znovu číst a psát. Rostlina rovněž pomáhá při úzkostech, depresích a stresu. Zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Brání vzniku křečových žil, zmírňuje otoky a krevní sraženiny.

Vnější využití Gotu koly

Gotu kola je ovšem vhodná i pro vnější použití. Přikládání listů pomáhá na různá onemocnění kůže, popáleniny, vředy, hluboké rány a otoky. Rány se hojí rychleji a bolesti bývají snesitelnější. Rostlina pomáhá rovněž při aftech a zánětech žil. A pokud má někdo problémy s celulitidou, i tady může Gotu kola pomoci.

Co listy obsahují?

Listy Gotu koly obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Hlavní účinnou složkou jsou triterpenické saponiny, které pomáhají při úzkostech, zlepšují krevní oběh a  podporuje tvorbu kolagenu, což je dobré na kosti. Další důležité látky jsou glykosidy, vitamín B a C, minerály, fytosteroly, nasycené mastné kyseliny a alkaloidy.

Jak se používá?

  • Čaj: 2 čajové lžičky na konvičku asi 200 ml zalijeme vroucí vodou a necháme 10–12 minut louhovat. Podáváme 2x až 4x denně. Nálev můžeme dochutit medem nebo citronem.
  • Tinktura: 1–3x denně 5 ml, záleží na hmotnosti.
  • Prášek: 1–2 g prášku rozpustit ve vodě 1x denně.
  • Pasta v prášku: Zevně nanášet například na ekzémy.

A co vedlejší účinky?

Gotu kola byla důkladně laboratorně prozkoumána. Její užívání bylo potvrzeno jako zdravotně nezávadné. Při překročení doporučené denní dávky může dojít k bolestem hlavy. Při zevním použití může nastat alergická reakce v podobě zarudnutí nebo svědění. Při těchto příznacích je nutné s aplikací přestat. Těhotné a kojící ženy by se měly před užíváním poradit se svým lékařem. To platí i pro seniory nad 65 let.

A co na to věda?

Existuje několik studií zaměřujících se na účinky Gotu koly:

ZÁVĚR

Gotu kola je prostě super a určitě doporučujeme ji vyzkoušet. Samozřejmě s mírou. 🙂
Po předchozím úspěchu budeme dělat objednávku pro zákazníky – 180 Kč/ 100 g balíček Gotu koly v prášku. Napište nám na náš email, pokud chcete vyzkoušet. Můžete také zakoupit u nás v masážním salonu, třeba po MASÁŽI.

Dejte nám vědět o vašich zkušenostech s Gotu kolou! 🙂

 

 

0

Your Cart