Nevím, jak vy, ale já jsem lenoch. Dlouho jsem tomu vzdoroval, říkal si věci jako „mám hodně práce“, „nedá se to stíhat“ nebo „můžu být rád…“…teď nevím úplně za co. Ale nakonec jsem si to musel přiznat. Zároveň jsem si ale řekl, že je to asi jedno a začal hledat, jak na to alespoň trochu vyzrát. Našel jsem těchto 12 bodů. Nic světoborného, jen normální věci, které už tolikrát někdo říkal a já na ně zapomínám. Odmyslete si, že zní hodně americky, prosím, a dejte vědět, co vy na to. Krásný den!

1) Rozdělte velký úkol na menší

Často se vyhýbáme úkolům, protože je považujeme za příliš velké, příliš ohromující, příliš únavné nebo časově náročné.
Rozdělení úkolu na několik menších může tento problém vyřešit. Žádný z nich se potom nebude zdát tak obtížný, ani zastrašující. Namísto toho, abychom měli jeden velký úkol, budeme mít řadu malých úkolů, které nevyžadují příliš velké úsilí.
Tento přístup lze aplikovat nejen na úkoly, ale i na cíle a vše ostatní, co máme nebo musíme udělat. Rozmělníme tak většinu lenosti a vnitřního odporu, který často prožíváme.

2) Odpočinek, spánek a cvičení

V některých případech je lenost důsledkem únavy a nedostatku energie. Pokud je tomu tak i ve vašem případě, měli byste dostatečně odpočívat a spát, a také dopřát tělu dostatek cvičení a čerstvého vzduchu.

3) Motivace

V některých případech je důvodem lenosti nedostatek motivace. Svou motivaci můžete posílit prostřednictvím afirmací, vizualizace a přemýšlení o významu plnění svého úkolu či práce, nebo dosažení svého cíle.

4) Utvořte si představu o tom, čím a kým chcete být

Časté přemyšlení o tom, jakým člověkem chceme být, o cílech, které chceme dosáhnout, a o životě, který chceme žít, nás může motivovat k činům.

5) Přemýšlejte o výhodách

Přemýšlejte o výhodách, které vám přinese překonání lenosti a podniknutí činů, namísto přemýšlení o obtížích nebo překážkách. Zaměření se na potíže při plnění úkolu vede k odrazování, vyhýbání se akcí a k lenosti. Je důležité, abyste zaměřili svou mysl a pozornost na výhody, nikoliv na potíže.

6) Přemýšlejte o důsledcích

Přemýšlejte o tom, co se stane, pokud podlehnete lenosti a nesplníte úkol nebo práci. Přemýšlení o důsledcích nečinnosti vás může rovněž podnítit k činům.

7) Dělejte věci postupně

Zaměřte se na to, byste dělali v jednu chvíli pouze jednu věc. Pokud máte pocit, že máte hodně práce, budete se tím pravděpodobně cítit ochromeni a namísto překonání lenosti překoná ona vás. 🙂

8) Vizualizace

Představivost má velký vliv na vaši mysl, návyky a jednání. Představte si, že úkol provádíte snadno, energicky a nadšeně. Udělejte tak předtím, než s úkolem nebo cílem začnete, a také když se cítíte líní nebo když vám vaše mysl našeptává, abyste opustili to, co děláte.

9) Opakujte afirmace

Říkejte si:
„Můžu svůj cíl splnit.“
„Mám energii a motivaci jednat a udělat to, co chci nebo musím udělat.“
„Vykonávání činů mě posiluje.“
„Vykonáváním činů se věci hýbou vpřed.“

10) Úkoly považujte za cvičení

Myslete na každý úkol jako na cvičení, které vás činí silnějšími, rozhodnějšími a asertivnějšími.

11) Prokrastinace

Vyhněte se prokrastinaci, což je druh lenosti. Pokud je něco, co musíte udělat, tak proč to neudělat hned? Stejně vás to bude pořád vrtat v hlavě.

12) Učte se od úspěšných lidí

Sledujte, jak úspěšní lidé dokážou s leností zamávat. Učte se od nich, mluvte s nimi a přátelte se s nimi.

ZÁVĚR

Lenost překonáte sérií každodenních akcí a aktivit. Rozhodněte se jednat, namísto toho, abyste zůstali pasivní. Pokaždé, když překonáte svou lenost, posílí vás to. Pokaždé, když se rozhodnete jednat, zvyšujete svou šanci na vítězství, splnění cílů a zlepšení života.

Zdroj: https://www.successconsciousness.com/overcoming-laziness.htm

Dejte nám vědět, jestli rady zafungovaly a překonali jste lenost! 🙂

 

0

Your Cart